Поговоримо про аб’юз у фільмах та серіалах?

Наскільки аб’юзивні стосунки стали «нормою» в нашому житті

Що таке аб’юз та як його розпізнати?

Аб’юз – це форма психологічного насилля, частіше за все без фізичного втручання. Аб’юзери маніпулюють, психологічно тиснуть та змушують свого партнера чи партнерку вчинити так, як хоче цього він. Часто ми навіть не відрізняємо аб’юзивні стосунки від здорових, бо виправдовуємо жорстоке ставлення турботою. 

«Він не дозволяє мені бачитись з подругами, бо хвилюється, що вони неправильно на мене впливають».

«Чоловік забороняє мені носити короткі спідниці, бо турбується, щоб я не приваблювала інших чоловіків».

«Хлопець каже, що в моєї родини дурні погляди на життя, тому я стала рідше бачитись з близькими. Він же турбується про мене».

Чому ми кажемо про аб’юзера саме в чоловічому роді? Орієнтуючись на загальний контекст гендерного насильства. За інформацією ПРООН від 2018 року від фізичного домашнього насильства в Україні страждає орієнтовно 1,8 мільйона жінок.

А тепер повернемось до початкової теми матеріалу та поговоримо про те, наскільки аб’юзивні стосунки стали «нормою» в нашому житті, і що, найчастіше, ми навіть не помічаємо його.

«Щоденник пам’яті»

Цей фільм, скоріш за все, дивився кожен з вас, а деякі навіть мріяли про такі чуйні стосунки, як в головних героїв. Пам’ятаєте фрагмент їхнього знайомства? Коли дівчина відмовляє, але герой Райана Гослінга не сприймає її відмову та маніпулює, схиляючи до позитивної відповіді. Він залазить на оглядове колесо, ризикуючи своїм життям, а також заважаючи дівчині відпочивати з друзями. Апогеєм його маніпуляції стає вчинок, коли від лягає під колеса вантажівки, обіцяючи вбити себе. Чи так треба реагувати на відмову в побаченні?

«Велика маленька брехня»

Цей серіал взагалі підіймає купу важливих речей і тема насилля не є винятком. Головна героїня, роль якої грає Ніколь Кідман, Селеста ззовні здається звичайною благополучною жінкою, а її родина – зразковою. Всі, навіть найближчі подруги, заздрили та навіть не підозрювали, що за ширмою ідеальної сім’ї ховається жах. Виявляється, що жінка не раз піддавалась фізичним та моральним знущанням від коханого чоловіка. А найстрашніше, що вона стала розуміти свою проблему тільки тоді, коли почала психотерапію.

«Чому жінки вбивають»

Дія серіалу відбувається в трьох часових рамках – в 60-ті, 80-ті та в сучасності. Історія з 60-х розповідає про домогосподарку Бет Енн, яка всіма силами намагається догодити чоловікові. Він же повністю знецінює її старання та ставиться як до хатньої господарки, часто кричить та не цікавиться її думкою. Коли жінка дізнається, що її сусідку б’є чоловік, вона намагається винести цю ситуацію на публіку, але сусідка боїться суспільного осуду, тому просить про це не говорити. Чоловік Бет Енн стає на сторону чоловіка сусідки та захищає його, кажучи, що жінка заслуговує на таке ставлення.

«Воно»

Героїня Беверлі росла з батьком-аб’юзером, який контролював кожний її крок, її коло спілкування та забороняв мати друзів. Вже у дорослому житті дівчина згадує всі жорстокості, від яких потерпала в дитинстві. А ще обрала собі в чоловіка хлопця, схожого на її батька, який принижував та бив її. Фрагменти домашніх сварок подружжя добре демонструють, що люди, які пережили насильство в дитинстві, з великою ймовірністю будуть потерпати від нього в дорослому житті.

«Ти»

Серіал обертається навколо стосунків звичайної дівчини Бек, яка шалено мріє стати відомою письменницею та простим продавцем з книжної лавки Джо. Дівчині здавалось, що вся історія їхньої закоханості – це просто приємний збіг обставин, але для хлопця це була низка продуманих кроків та намагання знищити всі перешкоди, які могли б завадити йому зустрітися з обраницею.

Цей серіал – прекрасна методичка з виявлення аб’юзу, бо навіть найкраща подруга головної героїні теж свого роду аб’юзер, бо часто прибігає до маніпуляцій.

«Гра престолів»

Серіал, який досі є улюбленим у мільйонів мешканців різних країн. Серіал, який в свій час побив всі рекорди згадування, його розбирали на меми, цитували та просто захоплювались.

Якщо «Ти» – це методичка з розпізнавання, то «Гра престолів» – енциклопедія аб’юзу. Здорові та адекватні стосунки – неймовірна рідкість в цьому серіалі, де «кохання» побудоване на насильстві.

Якщо спробувати передивитись його під іншим кутом, звертаючи увагу на стосунки героїв, можна помітити деталі, які точно не захочеться бачити в реальному житті.

«Ейфорія»

Цей серіал захопив прихильність аудиторії багатьма факторами, це і красива картинка, і приємна гра світла, і акторський склад та гра, але ще й стосунками головних героїв. 

В серіалі підлітки, так само як і дорослі, виставлені реальними людьми, які намагаються дати раду своїм проблемам. Тут можна побачити не тільки аб’юз в класичному його розумінні, а ще й токсичні стосунки, булінг, шеймінг, ейджизм і ще купу соціальних проблем.

Ми нагадуємо, що якщо в вашій родині чи в стосунках ви відчуваєте насильство в будь-якому його прояві і ви потребуєте допомоги, дзвоніть на гарячу лінію протидії насильства. Вам можуть допомогти.

Залишити коментар

Місія журналу ПРОСТІР як платформи – актуалізувати історію для молодих містян, допомогти знайти себе в безкінечних історіях про «було», зрозуміти де ми «є» і куди нам потрібно рухатись (що «буде»). Наш журнал є відправною точкою для розвитку культурного життя Костянтинівки і будує довіру між поколіннями, інституціями, світами.
Підпишись на Простір
Хочете читати нові статті першими? Підписуйся на розслику!