Що таке рісайклінг, апсайклінг та як бути екоактивістом в Костянтинівці?

Ця стаття присвячена сучасним методам переробки сміття на стильні речі чи предмети побуту. Ви можете дізнатися, як і де сортувати сміття, де купити речі, зроблені шляхом апсайклінгу чи рісайклінгу та як підтримати українських ековиробників.

Екоактивізм, як і будь-який активізм, передбачає собою складну та постійну роботу над собою, терпіння та велике бажання. Сортування – це не найлегший, але перший крок до свідомої підтримки екології.

Все починається з відповідальності, тому свідоме ставлення до природних та людських ресурсів важливе в усіх сенсах. Сортування – це чудова нагода додати плюсик собі в карму та зробити навколишній світ трошечки кращим.

Сьогодні на прикладі українських ініціатив ми роздивимось, що можна робити з вторинної сировини, щоб це було корисним і більш за те – стильним.

Як можна взяти участь в процесі переробки? Дуже просто – вже сьогодні ви можете почати збирати сировину, яку можна здати в переробку.

Проєкт Plastic fantastic (@plastic_fantastic_ua) презентував декілька варіацій домашніх сортувальних станцій. Ці станції призначені для монтажу в стандартні кухонні шафи.
Конструкція являє собою виїзну раму, яку легко монтувати та, на якій розміщуються сумки для сортування. Зараз сумки представлені у двох розмірах в залежності від розміру простору у кухонній шафі та виготовлені зі старих банерів.

Ідея створення таких домашніх станцій прийшла до засновника Романа Саха в процесі тестування прототипів, що тривав близько року. Допомагали в цьому йому друзі, знайомі та колеги. Згодом прийшли до тих моделей, що представлені в продажі зараз.

А куди ж здавати?

В Україні діє декілька майстерень з переробки сировини:

Presious plastic Odessa (@preciousplasticodessa)

Zelenew (@zelenew)

– Україна без сміття (@nowasteukraine) 

PreciousLab (@pre.lab.che)

Precious plastic Kyiv (@precious_plastic_kyiv)

За подробицями відправки радимо звертатися до їхніх приватних повідомлень в Інстаграм.

Власне, що таке цей «рісайклінг»?

Рісайклінг («recycling») в перекладі з англійської означає «вторинний цикл». Цей метод передбачає повну переробку сировини для створення зовсім нових предметів. Це може бути посуд, меблі, предмети побуту чи домашнього декору.

Проєкт ReLaboratory є одним з найвідоміших в Україні з процесу рісайклінгу. Як сказано на їхній сторінці в Фейсбуці: 

«Лабораторія ресайклінгу RE: – це простір для екосвідомих людей. Створюємо нову цінність з безцінного сміття.»

Лабораторія займається циркулярною економікою, бере сировину в офісів, які є на території, переробляє і продає її їм. В планах команди — створити на заводі модель zero waste, роботи без відходів.

Оскільки метою діяльності є не тільки ресайклінг, лабораторія має перетворитися на великий простір — RE:Space.

У перекладі з англійської термін «upcycling» (апсайклінг) означає переробку, вторинне використання чого-небудь або навіть «нове життя» речей. Звідси стає зрозумілим саме значення цього напрямку.

Технології апсайклінгу впровадили у свій виробничий цикл і в Nike. Так, відомий виробник спортивної продукції за останні 6 років успішно переробив понад 2000000 пляшок з пластику, з яких пізніше були створені різні товари, зокрема, шорти та гетри для проведення турніру Women’s World Cup (США, 2015 рік).

Кросівки NIKE VEGAN “SPACE HIPPIE” зроблені зі сміття

В Україні апсайклінг набирає обертів і має дуже великі перспективи розвитку. За допомогою цієї технології шиють одяг, роблять рюкзаки та бананки.

Наприклад, майстерня POTRIB (@potrib) створює та продає цікаві та практичні речі з повторно використаних матеріалів. Вони використовують обрізки з текстильних підприємств, банери та непотрібний одяг. З цих матеріалів шиються рюкзаки, чохли для гаджетів, гаманці та сумки.

Plastic fantastic, про яких ми вже згадували раніше, теж почали займатися апсайклінгом. Зараз вони шиють тільки бананки з банерів, але ми впевнені, що тільки на цьому вони не зупиняться.

Надзвичайно незвичайні чокери з переробленого пластику робить @anumoplastic. Подібну прикрасу досі ви могли бачити тільки у своїх снах чи мріях, а тепер вона може стати повноцінною родзинкою вашого образу.

RE:ban (@reban.ua) теж дотримуються моделі апсайклінгу у виді шиття речей з банерів. В асортименті ця організація має бананки, рюкзаки, косметички, гаманці, кейси для пензликів з макіяжу та ще багато чого.

Як кажуть вони самі: «Займаємося збереженням довкілля через переробку використаних рекламних банерів. Пошиємо з ваших банерів все, що забажаєте».

А от @nst_lpt_crafts робить справжні витвори мистецтва у вигляді прикрас. Уявляєте, як круто не просто підтримувати екологію, а ще й носити класні сережки, наприклад, знаючи, що вони вже мають свою історію.

Але апсайклінг це не тільки про пластик і банери, як ви могли б помилково подумати.

Краматорський проєкт @made.in.shift надає можливість відвідувачам шити речі з вторинно використаних тканин. Простіше – зі старого одягу робити новий, стильний. Окрім того, ці речіможна прикрасити власноруч зробленим принтом! Зараз команда може презентувати: рюкзаки, панамки, блокноти, бананки та пенали.

Чарівна дівчина зі Слов’янську має свою еко майстерню @froufrou.shop. Там, зі старих тканин та речей вона шиє бананки, наплічники та мішечки, які використовуються замість пакетів. Особливістю цієї майстерні є те, що річ може бути з абсолютно будь-якого матеріалу. Пухнаста міхова бананка? Запросто!

Отже, якщо вас зацікавив екоактивізм, ви можете обрати, яким чином ви до нього долучитесь: може купите домашню сортувальну станцію та будете слідкувати за сировиною, чи будете підтримувати екомайстерні, купуючи їх вироби, або просто будете надавати інформаційну підтримку, поширюючи інформацію?

Все в ваших руках.

Залишити коментар

Місія журналу ПРОСТІР як платформи – актуалізувати історію для молодих містян, допомогти знайти себе в безкінечних історіях про «було», зрозуміти де ми «є» і куди нам потрібно рухатись (що «буде»). Наш журнал є відправною точкою для розвитку культурного життя Костянтинівки і будує довіру між поколіннями, інституціями, світами.
Підпишись на Простір
Хочете читати нові статті першими? Підписуйся на розслику!