Естетика зимових свят по-костянтинівськи

Іграшки. Листівки. Ялинка

Ймовірно, у кожного мешканця Костянтинівки є своя або ж фамільна колекція новорічної атрибутики, виготовленої в Костянтинівці. Але, звичайно, зимові свята не обмежуються тільки ялинковими прикрасами — вони і про міське святкування, про традиційні страви, окремі звичаї кожної родини і, найважливіше, — про дух свята і віру в чарівне, яке в дорослому житті здається можливим саме під час свят.

Простір в партнерстві з Костянтинівським Краєзнавчим Музеєм вирішив спробувати повернути вас в дитинство, познайомивши з історією ялинкових прикрас, виготовлених в Костянтинівці та новорічних ретро-листівок. 

Історія виготовлення костянтинівських ялинкових прикрас: інклюзивне виробництво і майоліка 

До створення фабрики дзеркальних і майолікових виробів «Зоря» в Костянтинівці у 1960 році виготовленням новорічної атрибутики в місті займалося робоче угрупування людей з інвалідністю ім. Горького. Тож виготовлення перших новорічних іграшок було більше, ніж про звичайне виробництво: у першу чергу це було способом інтеграції людей-інвалідів до суспільства і створення робочих місць для них. Тоді більшість іграшок виготовляли з товстого, “стаканного” скла:  намиста, зірки, сніжинки, які залишаються популярними ялинковими прикрасами і сьогодні. Не менш цікавою новорічною атрибутикою, виготовленою цим угрупуванням, були  м’які сріблясті кулі, кленове листя з шишками, прикраси зі збитої вати і фольги, гірлянди, паперовий серпантин і конфетті. Цікаво, що ялинкові прикраси костянтинівського виробництва користувалися популярністю не тільки у містян, а і демонструвалися на різноманітних виставках державного масштабу. 

Ялинкова мода 

50-60-ті 

У це десятиліття популярними були ялинкові прикраси у формі горішків, фруктів (переважно яблук і груш) та цукерок. Користувалися попитом і картонажні фігури птахів, риб, тварин та іграшки з пап’є-маше.  

60-80-ті

У 1960 році у Костянтинівці відкрилася фабрика дзеркальних і майолікових виробів з окремим цехом, де виготовляли саме ялинкові прикраси. Так, ручні вироби стають частково фабричними: іграшки починають виготовляти з тонкого скла, вони набувають незвичних форм. 

У 80-тих роках найбільш популярними були різнокольорові прикраси у вигляді шишок, бурульок, облич у масках і мініатюрних ялинок.  

90-сьогодення

Остання декада існування фабрики майолікових виробів була представлена великими скляними кулями і фігурками казкових персонажів та тварин, розфарбованих власноруч. Після закриття фабрики традицію виготовлення новорічних прикрас було продовжено поодинокими костянтинівськими майстрами. Це, наприклад, іграшки з використаних електричних лампочок у вигляді сніговиків, зайців, сов та інших тварин авторства художниці Ольги Сабадин. 

Листівка до Північного Полюсу

Не менш поширеною новорічною атрибутикою в Костянтинівці були новорічні листівки: як і місцевого виготовлення, так і закордонні. 

Масовий випуск новорічних листівок у СРСР почався з 1953 року. Тоді популярними були чорно-білі фотографії-листівки з незначним кольоровим ретушуванням. В цих листівках поєднували мистецтво фотографії і авторські ідеї оформлення. А листівки видавництв «Радянська Україна» і «Мистецтво» пізнішого виробництва, вони були з різдвяним вітанням із зображеннями дівчат в національних костюмах і дерев’яних ляльок «Гуцул і гуцулка». На українських ретро-листівках також багато зображень ялинкових гілок з серпантином та кульками, героїв улюблених мультфільмів і казок, лісових пейзажів і морозних візерунків.  

Цікаво, що на початку 80-х років жіноча рада Костянтинівки активно підтримувала зв’язки з жіночою радою Чехословацького Союзу Жінок міста Фрідек-Містек. Так, з 1980 по 1982 рік відбувався обмін листівками з новорічними привітаннями між двома країнами, а кожна привітальна листівка була підписана головою жіночої ради м. Фрідек-Містек Іриною Санітровою. Вони являли собою кольорові фотографії у суперобкладинці з каліграфічним написом пером і чорнилами.

Сучасна новорічна естетика в Костянтинівці

11 грудня на центральній площі міста традиційно з’явилася новорічна ялинка і кольорова світлова арка, яку в Костянтинівці поставили вперше. Цього року ялинку прикрашено в класичному європейському стилі:  червоними і золотими кульками та гірляндами, а святкове освітлення алеї біля новорічного деревця оформлене арками-тунелями білого, зеленого, червоного та синього кольорів. Головна ялинка Костянтинівки є популярним місцем для святкування нового року серед містян: в новорічну ніч там завжди можна побачити багато людей, які фотографуються, проводять час з родиною і друзями або ж просто насолоджуються святковою атмосферою. Найважливіше — зимові свята однозначно об’єднують нас, і цей рік, сподіваємось, не буде виключенням. 

Простір вітає вас зі святами і радить відвідати щорічну виставку ялинкових прикрас в Краєзнавчому Музеї за адресою: вул. Трудова, 338, де ви зможете побачити новорічні іграшки місцевого виробництва на власні очі й  познайомитись ближче з цією особливою частиною історії нашого міста.

Залишити коментар

Місія журналу ПРОСТІР як платформи – актуалізувати історію для молодих містян, допомогти знайти себе в безкінечних історіях про «було», зрозуміти де ми «є» і куди нам потрібно рухатись (що «буде»). Наш журнал є відправною точкою для розвитку культурного життя Костянтинівки і будує довіру між поколіннями, інституціями, світами.
Підпишись на Простір
Хочете читати нові статті першими? Підписуйся на розслику!