У місті забрудненим може бути не тільки повітря, і це навіть не залежить від розміру населеного пункту. Мегаполіси й маленькі міста однаково зіштовхуються з неочевидними проблемами забруднення середовища в різних масштабах: це стосується перенасичення шумом, візуальними подразниками та світлом. І кожна з цих невід’ємних міських складових щодня впливає на здоров’я і настрій містян та навколишнє середовище. Простір розповідає, чим насправді є три види міського забруднення, чому вони є небезпечними і як можна з ними боротися за допомогою міського планування або самотужки.
Звук
Сьогодні забруднення міського середовища шумом є великою і актуальною проблемою для більшості великих і не тільки міст. Можливо, звуки машин, сигналізацій, ремонтних робіт тощо є звичними для людей, які живуть в тому чи іншому місті все своє життя, але насправді забруднення шумом є невидимою небезпекою для здоров’я та емоційного стану містян. Найбільш розповсюдженими проблемами, пов’язаними з “не екологічністю” звукового середовища є порушення сну, серцево-судинні захворювання, роздратування та порушення когнітивних функцій.
Цікаво, що на сьогоднішній день рівень звукового забруднення в наших містах можна виміряти. Наприклад, використавши додаток NIOSH, за допомогою якого можна отримати корисну інформацію: які шуми вважаються небезпечними, як здійснювати вимірювання шуму, як правильно захистити свій слух і запобігти його втраті.

Водночас, з небажаними звуками можна працювати і мінімізувати їх за допомогою правильного міського планування. Інженерні засоби контролю шуму можуть бути використані для зменшення поширення шуму та захисту людей від надмірного опромінення. А шум від дорожніх шляхів та інших міських факторів можна пом’якшити за рахунок кращого проектування, шумозахисних бар’єрів, обмеження швидкості транспортних засобів, зміни текстури поверхні дорожнього полотна, обмеження важких транспортних засобів тощо. Також важливим фактором у застосуванні цих стратегій є комп’ютерна модель шуму на дорозі, яка здатна враховувати місцеву топографію, метеорологію і дані щодо локального трафіку.
Наприклад, шумове забруднення є величезною проблемою в Індії, але різноманітні інституції постійно шукають шляхи її вирішення. Так, неурядова організація “Авааз” в Індії працює над контролем за забрудненням міст шумом з 2003 року, постійно співпрацюючи з громадою і підвищуючи обізнаність людей в цих питаннях за допомогою освітніх кампаній.
Візуальні подразники
Нашарування тих чи інших візуальних подразників, на відміну від різноманітних одиниць звукового забруднення, не є чимось, на що ми не звертаємо уваги. Будь-яка небажана реклама, вивіска, купи сміття посеред міста по суті є фізичними бар’єрами, які переривають чітку лінію огляду або відволікають нашу увагу від автентичного простору. Незважаючи на те, що під час аналізу візуальних забруднювачів враховуються переважно економічні і естетичні складові, ми не можемо нехтувати історичними цінностями: нерідко рекламні об’єкти перекривають архітектурні пам’ятки, через що культурна цінність будівлі може втратитись для пересічного ока. У цьому сенсі візуальне забруднення можна визначити як шкідливе для навколишнього середовища і людини як користувача простором.

Через візуальне міське забруднення містяни схильні до таких проблем як розсіяна увага, дратівливість, втома очей, втрата естетичного відчуття простору тощо. А білборди, наприклад, часто відволікають водіїв і сприяють марнотратному споживацтву.
Візуальне середовище, яке нас оточує щодня, визначає нашу терпимість до того чи іншого перенасичення в майбутньому. Тож цю проблему активно намагаються вирішити за допомогою міського планування по всьому світові. Наприклад у США — країні, яка схильна до перенасичення рекламою як жодна інша, існує кілька ініціатив, що поступово втілюються з метою запобігання забруднення візуального простору. Федеральний закон про благоустрій автомобільних доріг 1965 року обмежує розміщення рекламних щитів на міждержавних магістралях та дорогах, що перебувають на федеральному рівні. Це зменшило кількість білбордів, розміщених на цих дорогах і мінімізувало ризик автомобільних аварій з відповідних причин.
Світло
Може здатися, що даний тип забруднення не є проблемою в малих містах, зокрема в Костянтинівці. Хоча насправді “світловий смог”, який виникає внаслідок перенасичення штучним світінням, простежується всюди і може нести негативні наслідки для людини, дикої природи та клімату. Хоча у першу чергу через це страждають міські райони, в яких часто можна зіткнутися зі світлом від автомобілів, ліхтарів, зовнішньої реклами та будь-якої вуличної ілюмінації. Як наслідок, в містах з високим рівнем світлового забруднення не можна побачити зоряне небо вночі, а спостереження за небесними об’єктами для вчених ускладнюється через відповідну проблему. А мешканці міст з потужним нічним освітленням стикаються з порушенням сну — це відбувається через проблеми з виробленням гормону мелатоніну, що у свою чергу призводить до недосипу, втоми, головного болю, стресу, тривоги та інших проблем зі здоров’ям.

Загалом існує три види світлового забруднення: блиск, захаращеність і світлове вторгнення. Блиск є надмірно яскравим і спричиняє візуальний дискомфорт, водночас захаращеність характеризується угрупуванням різних джерел штучного світла. А під час світлового вторгнення світло поширюється на ділянку, де воно насправді не потрібне. Це може стосуватися вуличної реклами, ліхтарів, нічних заторів тощо.
Як і шумове забруднення, світлове також можна відстежити в реальному часі. Light Pollution Map — це створений у 2016 році атлас яскравості нічного неба, який демонструє рівень перенасиченням штучним світлом в різних куточках світу. Так, одними з найбільш забруднених світлом країн світу є Сінгапур, Катар та Кувейт.
Також ви можете простежити, наскільки до цієї проблеми схильна Костянтинівка.